1. Co to jest Subkonto?
Ujmując to pytanie technicznie – subkonto można rozumieć jako usługę księgową, w której Organizacja Pożytku Publicznego (OPP) w ramach ogólnego konta bankowego zgodnie z wolą Darczyńcy wyodrębnia środki finansowe na rzecz konkretnego Beneficjenta. Podstawą do prawidłowego zaksięgowania środków jest identyfikator składający się z nazwiska oraz numeru subkonta. Dzięki identyfikatorowi zawartemu w tytule darowizny, czy w celu szczegółowym, przy wpłacie 1,5% podatku Darczyńca sam decyduje, do kogo ma trafić jego wpłata.
Fundacja Akademia Boreliozy od 2021 roku, przy rozliczaniu podatku za rok 2021, umożliwia osobom przewlekle chorym założenie indywidualnego subkonta, na którym można gromadzić środki z 1,5% podatku, darowizn w postaci przelewów tradycyjnych, a także z aukcji charytatywnych oraz zakupów internetowych.
2. Jak założyć KRS?
Jednym z częstych pytań jest pytanie o to, jak założyć KRS, aby zbierać 1,5% podatku? Poniżej chcielibyśmy wyjaśnić, czym jest KRS i jak nasza Fundacja umożliwia swoim Podopiecznym zbieranie wpłat z 1,5% podatku.
Co to jest KRS?
Skrót KRS oznacza Krajowy Rejestr Sądowy. Wpis do KRS nadaje organizacji osobowość prawną, a co za tym idzie – na przykład możliwość rozpoczęcia działalności gospodarczej, czy możliwość przyjmowania darowizn, dotacji, czy środków pochodzących z ofiarności społeczeństwa.
Czy posiadając tylko KRS, organizacja może przyjmować wpłaty z 1,5%?
Nie. Aby zbierać środki z 1,5%, dana organizacja musi starać się również o uzyskanie statusu Organizacji Pożytku Publicznego. Potwierdzenie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego jest dopiero początkiem na drodze do uzyskania statusu OPP. Spis warunków, jakie należy spełnić, aby zostać OPP, określa Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (w artykule 20).
Jak zatem zbierać środki z 1,5%?
Jeśli nie masz możliwości albo po prostu nie chcesz zakładać własnej organizacji, dzięki której będziesz zbierać wpłaty z 1,5% podatku i darowizny – załóż subkonto!
Fundacja Akademia Boreliozy nadaje swoim Podopiecznym identyfikator składający się z nazwiska i indywidualnego numeru subkonta, a tym samym umożliwia apelowanie poprzez fundacyjny KRS oraz numer konta bankowego. Fundacja Akademia Boreliozy zakłada subkonta dla osób przewlekle chorych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
3. Czy bez Subkonta można otrzymać środki z 1,5%?
Nie. Bez wsparcia organizacji posiadającej status OPP, nie można zbierać 1,5% podatku. Do zbiórki 1,5% potrzebny jest KRS Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionej do otrzymywania tej formy pomocy dla osób przewlekle chorych. Reasumując, aby zbierać 1,5% trzeba mieć założone subkonto w OPP lub posiadać własne stowarzyszenie/fundację, która uzyskała status OPP.
4. Czy Subkonto trzeba odnawiać co roku?
Nie. Podopieczni Fundacji Akademia Boreliozy nie muszą odnawiać subkonta co roku. Podpisywane przez Beneficjentów Porozumienie w sprawie założenia subkonta, mówi wyraźnie, że umowa zawierania jest na czas nieokreślony i wchodzi w życie z dniem jej podpisania (§11). Zamknięcie subkonta może nastąpić w wyniku pisemnego rozwiązania Porozumienia lub wygaśnięcia subkonta. W przypadku innych OPP zalecamy dokładne sprawdzenie podpisanej umowy w sprawie subkonta dla osoby przewlekle chorej.
5. Czy mogę założyć subkonto w Fundacji Akademia Boreliozy posiadając subkonto w innej Organizacji?
Tak. Fundacja Akademia Boreliozy nie zastrzega w umowie, że Podopieczny może posiadać tylko jedno subkonto ani nie ogranicza korzystania z usług własnych osobom przewlekle chorym, które dotychczas korzystały z pomocy innych organizacji.
W ramach zapewnianego przez Fundację wsparcia umożliwiamy założenie subkonta dla osób przewlekle chorych. Korzystając z projektów Fundacji Akademia Boreliozy, nasi Beneficjenci jak najbardziej mogą, np. mieć równocześnie założone subkonto w innej Fundacji OPP. Zalecamy jednak dokładne przeczytanie zawieranej z każdą organizacją umowy.