Co stanowi główny problem terapii i leczenia boreliozy?
Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, że borelioza jest niesamowicie trudną chorobą dla każdego pacjenta. Choć dzisiejsza medycyna uległa znaczącemu rozwojowi, to w praktyce jej wiedza wciąż może okazać się niedostateczna wobec chorób odkleszczowych.
Każdego roku można usłyszeć, że okres wiosny i lata stanowi moment zwiększonego ryzyka zachorowania na boreliozę. Lekarze, specjaliści i media z każdej strony podkreślają duże prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza, które może doprowadzić do niezbyt pomyślnego finału. Co gorsza, wielokrotnie dochodzi do sytuacji niewłaściwie dostosowanej terapii dla chorego. Brak efektów i zmarnowany czas sprzyja dalszemu rozwojowi schorzenia, które stopniowo powoduje upośledzenie codziennego funkcjonowania. Jednym z najgroźniejszych powikłań niewłaściwie leczonej boreliozy może być trwałe inwalidztwo!
Niewłaściwa diagnoza jest barierą dla terapii.
Większość przypadków nieskutecznego leczenia boreliozy stanowi efekt nieprawidłowo postawionej diagnozy. Rozpoznanie i ocena stanu pacjenta jest punktem wyjścia dla dostosowania leczenia. W sytuacji, gdy borelioza nie zostanie właściwie zdiagnozowana, rozpoczyna się prawdziwa lawina kłopotów. Zaproponowane przez lekarzy rozwiązania okazują się nieefektywne, stan chorego nie ulega poprawie, czas ucieka, a choroba ulega progresji. Nieprawidłowa diagnostyka może więc okazać się niezwykle niebezpieczna dla pacjenta, prowadząc do ograniczenia szans na rozpoczęcie skutecznej terapii.
Jak diagnozować i rozpoznać boreliozę?
Warto zadać sobie pytanie, co wpływa na występowanie trudności w leczeniu boreliozy? Pomimo dużej ilości informacji na temat tej choroby wciąż okazuje się nie lada wyzwaniem w trakcie rozpoznania. Istnieje kilka aspektów czynników, które wyraźnie komplikują proste diagnozowanie pacjentów z boreliozą. Zaliczamy do nich:
- Traktowanie rumienia, jako wyznacznika występowania boreliozy – wielokrotnie postrzegany jest, jako główny symptom chorób odkleszczowych, w rzeczywistości występuje tylko u 30% pacjentów!
- Brak reakcji na występowanie mniej charakterystycznych objawów – w trakcie rozwoju i przebiegu boreliozy pacjenci często wskazują na utrzymujące się zmęczenie, ból pochodzenia mięśniowego i stawowego, czy ogólne uczucie rozbicia. Niejednokrotnie objawy te wielokrotnie nie są kojarzone z chorobami odkleszczowymi.
- Bezskuteczne poszukiwanie śladów ugryzienia kleszcza – choć te niewielkie insekty stanowią dużą część odnotowywanych przypadków, to w praktyce krętki boreliozy mogą występować u innych stworzeń np. komarów, much, pluskwiaków czy nawet gryzoni!
- Postrzeganie boreliozy, jako choroby typowo bakteryjnej – często zapomina się, że oprócz bakterii Borrelia mogą występować inne chorobotwórcze mikroorganizmy, jak np. wirusy, pasożyty bądź patogeny w stylu Chlamydia pneumonia, Toksoplazmoza lub Mykoplazma.