Przez wiele lat CDC oraz inni przedstawiciele medycznego establishmentu zaprzeczali istnieniu przewlekłej postaci boreliozy. W różny sposób CDC opierało się klasyfikacji przewlekłej boreliozy, uważając, że objawy utrzymują się jedynie po “odpowiednim” leczeniu.

Jednak na stronie internetowej CDC, pojawił się artykuł pt. “Przewlekłe objawy po infekcjach“, można tam znaleźć aktualizacje dotyczące stanowiska CDC w sprawie przewlekłej boreliozy.
https://www.cdc.gov/ncezid/what-we-do/our-topics/chronic-symptoms.html

To niezwykle ważna zmiana. Przez wiele lat setki osób cierpiących na boreliozę było  ignorowanych przez lekarzy chorób zakaźnych. Wielu pozostawało bez odpowiedniej opieki i uznania ze strony środowiska medycznego.

Dzięki CDC jest nowa nadzieja dla dotkniętych przewlekłą boreliozą. Jest to duży krok w kierunku zmiany standardów w diagnostyce i leczeniu chorób odkleszczowych.

Uznanie CDC to dopiero początek zmian, należy podjąć większe wysiłki, aby opracować skuteczne metody leczenia dla osób dotkniętych tą wyniszczającą chorobą.

Lekarze ILADS od lat opracowują skuteczne metody leczenia ,niestety w Polsce obecne standardy postępowania dyskryminują właśnie tych lekarzy.

W obliczu tych zmian niezwykle istotne jest, aby całe środowisko medyczne działało wspólnie, aby rozwiązać problem nie tylko boreliozy, ale też innych chorób odkleszczowych.

Aktualizacja stanowiska CDC w sprawie przewlekłej boreliozy to krok we właściwym kierunku, ale wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. To ważny moment, aby rozpocząć rozmowy i dążyć do dalszych zmian.