Borelioza jest dobrze znana jako główna choroba przenoszona przez kleszcze. Jednak coraz więcej dowodów wskazuje, że pacjenci z chorobą z Lyme mogą również mieć współzakażenie z innymi mikroorganizmami, takimi jak Bartonella.

1. Podstawowe informacje o Bartonelli.
Bartonella jest przenoszona przez min. kleszcze, pchły i wszy. Istnieje wiele różnych gatunków Bartonelli, ale te, które najczęściej spotykane u ludzi, to Bartonella henselae oraz Bartonella quintana. Mogą one prowadzić do różnych objawów i poważnych komplikacji zdrowotnych.
Bartonella quintana bacteria, the causative agent of trench fever, formerly known as Rochalimaea bacteria, 3D illustration
Bartonella henselae bacteria, the causative agent of cat-scratch disease or bartonellosis, formerly known as Rochalimaea bacteria, 3D illustration
2. Wpływ współzakażenia na objawy.
Kiedy pacjenci z boreliozą mają współzakażenie Bartonellą, objawy mogą być bardziej złożone i nasilone. Spotykane symptomy to przewlekłe zmęczenie, bóle stawów i mięśni, bóle głowy, problemy neurologiczne, zaburzenia snu oraz problemy z układem pokarmowym. Bardzo często pacjenci z Bartonellą również doświadczają nieprzyjemnych objawów psychicznych, takich jak depresja, lęki, natręctwa myślowe.
3. Diagnostyka bartonelli:
Diagnozowanie współzakażenia z Bartonellą może być wyzwaniem, ponieważ objawy jej,  często imitują inne choroby. W diagnostyce stosuje się różne metody, badania serologiczne, badanie histopatologiczne oraz badanie DNA a także diagnostykę objawową.
4. Leczenie i strategie terapeutyczne:
Leczenie współzakażenia Bartonella u pacjentów z boreliozą opiera się na antybiotykoterapii i wspomagająco zioła. Najczęściej stosowane antybiotyki to doksycyklina, azitromycyna oraz rifampicyna, levoxa. Ważne jest, aby leczenie było prowadzone przez odpowiednio długi okres czasu, aby skutecznie zwalczyć zarówno Bartonellę, jak i borelię. Warto zaznaczyć, że zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, leczenie bartonelli może trwać od 6 do 12 miesięcy.
Współzakażenie Bartonella u pacjentów z chorobą z Lyme stanowi istotny problem, który może prowadzić do nasilenia objawów i komplikacji zdrowotnych. Ważne jest, aby pacjenci i lekarze mieli świadomość koinfekcji i bezwzględnie powinni je brać pod uwagę podczas diagnozowania i leczenia choroby z Lyme. Również edukacja społeczeństwa na temat świadomości i prewencji wszystskich zakażeń przenoszonych przez kleszcze jest kluczowa w zapobieganiu i zarządzaniu tego typu infekcjami.
Do opracowania tekstu korzystamy z materiałów ogólnodostępnych w mediach internetowych, dobierając je dla Was według naszej najlepszej wiedzy.