W obliczu trwającego sporu dotyczącego leczenia boreliozy oraz wzrastającej liczby chorych, Fundacja Akademia Boreliozy podjęła działania mające na celu poprawę dobrostanu pacjentów i skuteczności terapii. Z tego względu, złożyliśmy pismo do Rzecznika Praw Pacjenta, w którym szczegółowo opisaliśmy problemy, z jakimi mierzą się chorzy. Wskazaliśmy na potrzebę aktualizacji wytycznych dotyczących procesu leczenia – w tym wzmocnienia roli diagnostyki oraz uwzględnienia udokumentowanych naukowo efektów metody ILADS.

W dniu 4 sierpnia 2023 roku złożyliśmy pismo skierowane do Rzecznika Praw Pacjenta, które stanowi krok w kierunku wprowadzenia zmian systemowych w procesie leczenia boreliozy. Dążenie do jednolitych wytycznych, wzmocnienie diagnostyki i promowanie świadomości wśród specjalistów medycznych to kluczowe aspekty, które mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjentów oraz skuteczności walki z boreliozą.

Poniżej treść pisma:

Szanowny Rzeczniku Praw Pacjenta,
Fundacja Akademia Boreliozy, zwraca się do Pana z pilną prośbą o wsparcie i interwencję w związku z sytuacją pacjentów chorych na boreliozę.
W imieniu pacjentów, którzy cierpią na tę trudną chorobę, pragniemy zaprosić Pana do stawiennictwa wraz z nami pod Naczelną Izbą Lekarską w dniu 07.08. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że obecne standardy leczenia boreliozy są nieadekwatne, oparte na zbyt starych wytycznych z lat 80. XX wieku, co powoduje brak odpowiedniego leczenia i opieki nad pacjentami.
Chorzy na boreliozę często borykają się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, które znacząco wpływają na ich jakość życia. Niemożność dostępu do właściwego leczenia utrudnia im powrót do zdrowia i sprawia, że odczuwają oni niedocenienie i opuszczenie przez system medyczny.
Dlatego wzywamy Pana, jako Rzecznika Praw Pacjenta, aby wesprzeć nasze starania o zwrócenie uwagi na tę problematyczną kwestię. Liczymy na Pana pomoc w nawiązaniu dialogu z Naczelną Izbą Lekarską, aby wspólnie znaleźć rozwiązania, które pozwolą zapewnić pacjentom chorym na boreliozę dostęp do nowoczesnych metod leczenia, opartych na najnowszych badaniach i wytycznych medycznych.
Jesteśmy głęboko przekonani, że działając razem, możemy skutecznie poprawić opiekę nad pacjentami cierpiącymi na boreliozę i przyczynić się do podniesienia standardów leczenia w Polsce.
Z poważaniem,
Fundacja Akademia Boreliozy